×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
true
true
وحیدی: گروه‌ها و هسته‌های سازمان‌یافته‌ در اغتشاشات دست به خرابکاری و کشته‌سازی زدند

به گزارش «چشم شهر» احمد وحیدی وزیر کشور امشب در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره آخرین وضعیت پرونده مهسا امینی گفت: بعد از این واقعه تلخ که موجب تأسف همه شد بر اساس دستور رئیس جمهور که بنده را مسئول پی‌گیری حادثه کردند از همان زمان برنامه‌ای طراحی شد که چند بخش و مرحله داشت؛ یک بخش پزشکی بود که توسط مجموعه وزارت بهداشت دنبال می‌شد، بخش دیگر بخش قانونی بود که به‌دلیل مرجعیت پزشکی قانونی توسط این عزیزان انجام شد.

وی ادامه داد: تحقیقات محلی هم باید صورت می‌گرفت، گزارش‌های بررسی دستگاه‌های نظارتی هم بود که باید نظرات آنها جمع‌آوری می‌شد، برای هرکدام از اینها کمیته‌هایی تشکیل شد و تلاش کردیم موضوع با سرعت و دقت پیش رود.

وزیر کشور تأکید کرد: در ابتدا ادعا شد خانم امینی مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته، اما نتیجه بررسی‌ها از فیلم‌ها، گزارش بیمارستان کسری و گزارش پزشکی قانون و سایر گزارش‌ها نشان داد ضرب‌وشتمی صورت نگرفته است، هیچ نشانه‌ای از خونریزی مغزی و شکستگی جمجمه و له‌شدگی احشاء در کار نبوده است.

وحیدی گفت: نتیجه مشاهدات عینی و هم افرادی که در ون بودند، گفت‌وگو با کسانی که در صحنه بودند، اخذ گزارش از دستگاه‌های مربوطه و سایر بررسی‌ها نشان می‌داد که ضرب‌وشتمی صورت نگرفته است. درباره علت فوت نیز منتظر نظر نهایی پزشک قانونی هستیم چون بررسی‌ها زمان‌بر است و ممکن است یک الی دو هفته طول بکشد چون برخی آزمایشات زمان‌بر است.

وی با ابراز اینکه “خانواده امینی خانواده محترمی است و می‌توانیم بگوییم امین نظام بودند چراکه عموی ایشان نماینده شورای نگهبان در سقز بوده است ولی از سوی برخی تلاش شد از این ماجرا در راستای برانگیختن عواطف مردم استفاده شود و با اسم رمز ضرب‌وشتم و مسائلی از این دست تلاش کردند وجدان عمومی را آزرده‌خاطر کنند، گفت: این مسئله در بیانیه‌‌های مسئولان آمریکایی، دستگاه‌های خارجی و مقامات اروپایی دیده می‌شود؛ قابل توجه است آمریکایی‌هایی که در سال، چند صد نفر زن را با ضرب گلوله می‌کشند روز روشن وقایع مربوط به گروه داوودیان را انجام دادند و چند نفر را در آتش سوزاندند و فجایعی که امروز در آمریکا جریان دارد، دائمی است، ایران را به ضرب‌وشتم متهم کردند.

وزیر کشور ادامه داد: بسیار شرم‌آور است برای کسانی که مشکلات بزرگ حقوق بشری در کشورشان دارند، از خون این دختر جوان برای هیجانی کردن مردم استفاده کنند. در ابتدا غربی‌ها بودند و برخی از گروه‌های داخلی بدون بررسی و با عجله و بدون مشخص شدن مسئله، برخی از گروه‌های سیاسی و کسانی که در جامعه شناخته‌شده‌اند مواضع غیرمسئولانه‌ای گرفتند که خلاف اصول است چراکه باید نتایج پزشکی قانونی مشخص شود.

وحیدی تصریح کرد: غربی‌ها، رژیم صهیونیستی و مجموعه‌ای که ساخته و پرداخته رژیم عربستان است مسائلی را مطرح کردند. رژیم سعودی که گردن زدن و کشتن خبرنگار در پرونده‌اش وجود دارد مسائلی را مطرح کردند و گفتند؛ این دختر خانم براساس ضرب‌وشتم دچار چنین عارضه‌ای شده است!

وزیر کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “خانواده مرحوم امینی پذیرفته‌اند که ضرب‌وشتمی در کار نبوده است؟” اظهار داشت: شواهد به‌اندازه‌ای قطعی است که جای شک باقی نمی‌گذارد چراکه این شواهد پزشکی است، اگر گزارش بیمارستان کسری مطالعه شود مشخص می‌گردد که گفته شده هیچ آثاری از ضرب‌وشتم مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد: براساس سی‌تی‌اسکنی هم که از خانم امینی گرفته شده مشخص شده است که خونریزی مغزی نکرده و دچار سکته مغزی هم نشده است که بخش پزشکی و پزشکی قانونی هم در بیانیه رسمی خود اعلام و این مسئله را کاملاً روشن کردند، فیلم‌ها هم منتشر شد و همه دیدند و شاید اگر فیلم‌ها زودتر پخش می‌شد بهتر بود ولی رئیس جمهور پس از مطلع شدن دستور پی‌گیری دادند و این دلیل نمی‌شود تا افراد بدون مشخص شدن ابعاد ماجرا مواضع غیرمسئولانه بگیرند؛ البته برخی از مواضع از سر عناد بود و برخی هم به‌خاطر ناآگاهی بود.

وزیر کشور افزود: البته موضع‌گیری از سر ناآگاهی هم رفع مسئولیت نمی‌کند؛ موضع‌گیری‌ها باید براساس آگاهی باشد و اگر موضع‌گیری از سر ناآگاهی باشد قابل قبول نیست، اینها در موضوعی که مشکوک و مبهم بود باید منتظر باشند تا ابعاد ماجرا توسط دستگاه‌ها روشن شود.

وحیدی تصریح کرد: کسانی که در این ماجرا غیرمسئولانه، ناآگاهانه و مغرضانه موضع گرفتند نمره منفی بزرگی گرفتند به‌هرحال موجب تحریک شدند، و با آمریکا، کشورهای اروپایی و گروه‌های ضدانقلاب و تروریست مثلاً منافقین همراه شدند.

وی ادامه داد: منافقین هم که دستشان به خون مردم آلوده است در مورد این ماجرا موضع گرفتند! رژیم صهیونیستی کودک‌کش هم موضع‌گیری کرد و اینها موجب شد برخی در قبال این مسئله دچار اشتباه برداشت شوند و همراه با برخی از جریاناتی که مایل بودند آشوب‌های خیابانی راه بیندازند، شدند، عده‌ای هم از نظر عاطفی همراه شدند. کسانی که در این ماجرا غیرمسئولانه و ناآگاهانه موضع گرفتند دچار خطا شدند؛ این موارد موجب شد برخی هم دچار اشتباه برداشت شوند و از لحاظ عاطفی همراه با کسانی که به‌دنبال آشوب بودند، شدند.

وحیدی درباره اهداف اغتشاشات اخیر گفت: گروه‌ها و هسته‌های سازمان‌یافته‌ای وجود دارند که در این تجمعات دست به خرابکاری می‌زنند و با حضور در مناطق مختلف اموال عمومی را به آتش می‌کشند؛ اینها اصلاً به‌دنبال موضوع خانم امینی نیستند و فقط به این بهانه دست به آشوب زدند و مردم و کشور را با مشکلاتی مواجه کردند.

وی درباره آمار کشته‌شدگان اغتشاشات اخیر ادامه داد: تعداد کشته‌ها شامل چند گروه می‌شود؛ گروه اول کشته‌های گروهک‌های غرب و شمال غرب مانند گروه پژاک، کومله و ضدانقلاب هستند که آنجا فعالیت دارند و گاه در درگیری‌ها بین ما برخی نیروهای ما شهید می‌شوند و برخی از عناصر آنها کشته می‌شوند؛ اینها افراد بی‌گناهی را هم آسیب زدند یا کشتند، همچنین به‌دنبال ورود سلاح‌های گسترده‌ای بودند که برخی از آنها کشف شده است. یک عده در حین ورود به مقرهای حکومتی و حساس مانند کلانتری‌ها و مراکزی مانند فرمانداری و بخشداری وارد شدند که در دفاع از این مقرها ممکن است توسط مسئولان امنیت آنجا ممانعتی صورت گرفته باشد و شلیکی شده باشد.

وزیر کشور ادامه داد: افراد دیگری در قالب کشته‌سازی و برای تهییج افکار عمومی بودند و گروه بعدی کسانی بودند که برای تسویه‌حساب شخصی به قتل رسیدند و در این مکان‌ها رها شدند؛ این تقسیم‌بندی هست و جزئیات در وقت جمع‌بندی نهایی اعلام می‌شود.

وحیدی درباره محدودیت‌های اینترنتی با بیان اینکه برخی شبکه‌ها دست به ساماندهی و آموزش آشوب می‌زنند، گفت: برای حفظ امنیت و آرامش مردم طبیعی است که باید محدودیت‌هایی اعمال شود تا نتوانند از مسیری این اغتشاشات را سامان دهند؛ برخی شبکه‌های اجتماعی که اجازه انتشار عکس شهید را نمی‌دادند کاملاً در این فضا فعال بودند.

وی افزود: اصل محدودیت به‌عهده اغتشاش‌گران است که موجب این محدودیت می‌شوند. این شرایط هم موقت است تا زمانی که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مطمئن شوند این وضعیت ادامه دارد.

وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: تصور دشمنان، تصور باطلی است؛ آن‌ها گمان می‌کنند با این اغتشاشات می‌توانند این نظام را از بین ببرنند که این تفکر بچه‌گانه‌ای است. این نظام از ابتدای انقلاب و با وجود تمام تهدیدات و گروهک‌های تروریستی، پابرجا مانده است. هر زمانی که کشور درحال پیشرفت باشد، دشمنان سعی دارند با سر کار آوردن اغتشاش‌گران، دستاوردهای کشور را کم‌رنگ کنند.

وزیر کشور در توصیه به خانواده‌های جوانانی که در اغتشاشات حضور دارند، تصریح کرد: من به خانواده‌ها توصیه می‌کنم که فرزندانشان را هدایت و از آن‌ها مراقبت کنند تا اسیر دست دشمنان این ملت نشوند؛ قطعاً کسانی که در اغتشاشات حضور داشتند، شناسایی می‌شوند و کسانی که مواضع غلطی در این ماجرا گرفتند، اکنون با روشن شدن واقعیت‌ها لازم است مواضع‌شان را اصلاح کنند.

وحیدی اضافه کرد: اگر نیروی انتظامی نبود، کسانی که برخی از مواضع را اتخاذ می‌کنند نمی‌توانستند هم‌اکنون خواب راحت داشته باشند؛ به‌هرحال این اغتشاشات تمام می‌شود ولی کسانی در این امتحان رفوزه شدند و دستگاه قضا با متخلفان برخورد می‌کند.

وحیدی ضمن ابراز تسلیت مجدد به خانواده مهسا امینی گفت: اصلاً موضوع این اغتشاشات مربوط به خانم امینی نبود و عده‌ای این مسئله را بهانه ایجاد اغتشاش در کشور قرار دادند.

false
true
true
true
  1. مریم محبی

    قطعا عوام مردم همه خواستار جلوگیری از سناریو کشته سازی و مرگ جوانان این مرز و بوم هستند.

  2. علی خوانساری

    غربی‌ها، رژیم صهیونیستی و مجموعه‌ای که ساخته و پرداخته رژیم عربستان است مسائلی را مطرح کردند که پر واضح نقش آنها را هر لحظه پیدا تر میکنه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true