×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱  
true
true
گرانی اینترنت؛ از گلایه و شکایت کاربران تا واقعیت‌های اقتصادی

به گزارش «چشم شهر» به نقل از فرارو، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات مدتی پیش درباره سرعت اینترنت گلایه کرد. موضوعی که اولین بار از طرف کاربران مطرح شود و آمار‌های سایت اسپیدتست، منبع بین‌المللی تست و رتبه‌بندی سرعت اینترنت در دنیا آن را تایید می‌کند. در آخرین ماه از سال ۱۴۰۰، میانگین سرعت اینترنت ثابت در ایران معادل ۹.۷۸ مگابیت بر ثانیه بود و ایران از این نظر بین ۱۸۱ کشور دنیا، در رتبه ۱۴۱ قرار گرفت. در همین ایران خودمان می‌توانید با استفاده از اینترنت موبایل سرعت دانلود ۲۲.۴۲ مگابیت بر ثانیه را تجربه کنید. آمار‌های سایت اسپیدتست نشان می‌دهد وضعیت اینترنت کشور پارسال پس‌رفت داشته و متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل حدود سه مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت دانلود اینترنت ثابت حدود هفت صدم درصد آب رفته است. با این حال وقتی گلایه مردم از کیفیت پایین اینترنت در بخش اینترنت خانگی به‌گوش وزیر رسید، شرکت‌های خدمات‌دهنده در مقام توجیه برآمدند و گفتند به‌خاطر جلوگیری از افزایش تعرفه‌ها در چهار، پنج سال گذشته نتوانسته‌اند شبکه و خدمات خود را توسعه دهند.

در پایان هفته سوم فروردین، زمزمه‌هایی درباره افزایش ناگهانی و چشمگیر قیمت اینترنت به گوش رسید. بعضی‌ها میزان رشد قیمت اینترنت را تا ۱۰۰ درصد عنوان کرده‌اند و سازمان تنظیم مقررات در پاسخ به کاربران گفته ناچار است به‌خاطر حفظ کیفیت خدمات با درخواست گرانی اینترنت موافقت کند، اما چاره ما کاربران چیست. آیا قیمت جدید اینترنت ADSL، صرفه اقتصادی خرید آن را از بین می‌برد یا با توجه به قیمت اینترنت موبایل یا اینترنت TD-LTE هنوز می‌توان به آن وفادار ماند؟ در این نوشته قرار است همین مسئله را بررسی کنیم.

قیمت اینترنت ADSL چقدر است؟

گرانی اینترنت یا افزایش قیمت اینترنت خانگی را باید بر اساس جدول تعرفه خدمات‌دهنده‌های مشهور ADSL مثل پیشگامان، صبانت، شاتل، پارس آنلاین،‌های وب و در راس همه آن‌ها شرکت مخابرات قضاوت کرد. جایی که در حال حاضر با پرداخت حداقل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌توان یک اشتراک با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه و حجمی معادل پنج تا ۱۰ گیگابایت برای مدت یک‌ماه خریداری کرد. قطعا می‌دانید این سرعت و حجم در حالت معمول کارآیی چندانی ندارد. برای همین سرویس‌دهنده‌های اینترنت ADSL خانگی معمولا حداکثر سرعت سرویس‌های خود را روی ۱۶ مگابیت برثانیه تعیین می‌کنند و دست مشتریان را باز می‌گذارند تا بر اساس نیازشان بین ۸۰ تا ۴۰۰ گیگابایت ترافیک سفارش دهند. به‌جز شرکت مخابرات که در قالب فیبرنوری می‌تواند به مشترکان سرویس‌هایی با سرعت ۲۰، ۳۰ و ۵۰ مگابیت بر ثانیه با ترافیک ۵۰۰ گیگابایت عرضه کند.

گرانی اینترنت؛ از گلایه و شکایت کاربران تا واقعیت‌های اقتصادیقیمت هر گیگابایت اینترنت برای مشترکان ADSL بین حداقل ۳۷۵ تومان تا هزار و هزار و ۷۰۰، ۸۰۰ تومان تمام می‌شود

اگر مبنای محاسبه قیمت اینترنت خانگی را همان سرعت ۱۶ مگابیت بر ثانیه در نظر بگیریم، شرکت پیشگامان با پرداخت حداقل ۸۰ هزار تومان، ۸۰ گیگابایت ترافیک خارجی (معادل ۲۴۰ گیگابایت ترافیک داخلی) در اختیارتان می‌گذارد. این حجم برای یک یا نهایتا دو کاربر پرمصرف کفایت می‌کند

قیمت اینترنت ADSL شرکت صبانت برای یک سرویس ۱۶ مگابیت بر ثانیه با ترافیک ۳۰۰ گیگابایت، ۱۵۸ هزار تومان است. اگر دو تا کاربر پرمصرف باشید می‌توانید ۲۳ هزار تومان کمتر بپردازید و بسته‌ای با همین سرعت، با میزان ترافیک خارجی ۲۰۰ گیگابایت بخرید. به‌عنوان مجرد نه‌چندان پرمصرف، می‌توانید خرید بسته ۱۶ مگابیت برثانیه‌ای با حجم ترافیک خارجی ۵۰ گیگابایت را از صبانت بررسی کنید.

قیمت سرویس اینترنت ADSL مخابرات برای اشتراک با سرعت ۱۶ مگابیت برثانیه با ترافیک خارجی معادل ۱۷۵ گیگابایت، ۸۰ هزار تومان است. آن دسته از مشتریان که به کیفیت اینترنت مخابرات اعتماد دارند می‌توانند همین سرویس را برای دوره‌های سه‌ماهه، شش‌ماهه و ۱۲ ماهه به ترتیب با قیمت ۲۳۳ هزار تومان، ۴۵۰ هزار تومان و ۸۴۵ هزار تومان خریداری کنند. مشتریان شرکت مخابرات همچنین قادر هستند برخلاف بقیه شرکت‌ها سرویس‌هایی با سرعت بالاتر از ۱۶ مگابیت بر ثانیه سفارش دهند. به‌عنوان مقال اگر یک اشتراک با سرعت ۵۰ مگابیت برثانیه سفارش دهید، ۵۰۰ گیگابایت ترافیک بین‌الملل در اختیارتان قرار می‌گیرد که قیمت آن برای دوره یک‌ماهه ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود. اگر آن را برای دوره سه ماهه سفارش دهید باید ۴۷۰ هزار تومان پرداخت کنید. قیمت سرویس در دوره شش‌ماهه ۹۲۰ هزار تومان و در دوره یک‌ساله یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بسته اینترنت ADSL با سرعت ۱۶ مگابیت برثانیه با دو قیمت عرضه شده است؛ اگر یک نفرید و دست برقضا به‌شدت مقتصد و صرفه‌جو هستید یا مثلا می‌توانید بخشی از نیاز خود را با استفاده از اینترنت موبایل برطرف کنید، ۴۰ هزار تومان بدهید و با خرید بسته‌ای که معادل ۲۰ گیگابایت اینترنت بین‌الملل حجم دارد کلک کار را بکنید. در غیر این صورت باید به خرید ترافیک ۱۰۰ گیگابایت با قیمت ۱۶۰ هزار تومان فکر کرد.

پارس آنلاین بسته‌های خود را در دو مدل زمرد و برنز به‌صورت یک‌ماهه عرضه می‌کند. قیمت بسته اینترنت ADSL پارس آنلاین با سرعت ۱۶ مگابیت بر ثانیه با حجم ۴۰۰ گیگابایت ترافیک خارجی (معادل ۸۰۰ گیگابایت ترافیک داخلی) ماهی ۱۵۰ هزار تومان است. مشترکان سرویس برنز همین سرعت اینترنت را با حجم ۸۰ گیگابایت به قیمت ۸۰ هزار تومان از پارس آنلاین خریداری می‌کنند. با پرداخت ۱۵۰ هزار تومان به‌صورت ماهانه می‌توان از شرکت هاوی وب یک اشتراک اینرتنت ADSL با سرعت ۱۶ مگابیت بر ثانیه و ۴۰۰ گیگابایت ترافیک بین‌الملل خرید. کاربران کم‌مصرف می‌توانند همین سرعت ۱۶ مگابیتی را با حجم ۸۰ گیگابایت به قیمت ۸۰ هزار تومان خریداری کنند. به این ترتیب قیمت هر گیگابایت اینترنت برای مشترکان ADSL بین حداقل ۳۷۵ تومان تا هزار و هزار و ۷۰۰، ۸۰۰ تومان تمام می‌شود.

مقایسه قیمت سرویس‌های یک‌ماهه با سرعت ۱۶ مگابیت برثانیه‌

نام سرویس‌دهنده جزییات حجم ترافیک قیمت
پیشگامان   ۸۰ گیگابایت ۸۰ هزار تومان
صبانت  ۳۰۰ گیگابایت  ۱۵۸ هزار تومان
صبانت   ۲۰۰ گیگابایت ۱۳۵ هزار تومان
صبانت   ۵۰ گیگابایت ۸۰ هزار تومان
مخابرات ۱۷۵ گیگابایت ۸۰ هزار تومان
شاتل ۱۰۰ گیگابایت ۱۶۰ هزار تومان
شاتل  ۲۰ گیگابایت ۴۰ هزار تومان
پارس آنلاین ۴۰۰ گیگابایت ۱۵۰ هزار تومان
پارس آنلاین ۸۰ گیگابایت ۸۰ هزار تومان‌
های وب ۴۰۰ گیگابایت ۱۵۰ هزار تومان‌
های وب ۸۰ گیگابایت ۸۰ هزار تومان

 

بیشتر بدانید | براساس قوانین کشور، سرویس‌دهنده‌های اینترنت (چه موبایل، چه TD-LTE و چه ADSL) حجم مورد استفاده کاربران در تعدادی از سایت‌های داخلی را به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌کنند. در این حالت ۲۰ گیگابایت ترافیک داخلی، معادل ۱۰ گیگابایت ترافیک خارجی در نظر گرفته می‌شود و برعکس

قیمت اینترنت موبایل چقدر است؟

قیمت بهترین بسته اینترنت همراه اول با اعتبار یک‌ماهه، ۳۶ هزار و ۹۰۰ تومان است. با پرداخت این پول می‌توانید ۱۵ گیگابایت حجم خریداری کنید. در این روش هر گیگابایت اینترنت برای شما دو هزار و ۴۶۰ تومان تمام می‌شود. امکان خرید بسته اینترنت یک‌ماهه همراه اول با حجم ۱۰ گیگابایت و قیمت ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان فراهم است. مشترکان همراه اول همچنین قادر هستند بسته‌های هفت گیگابایتی، پنج گیگابایتی، چهار گیگابایتی، سه گیگابایتی، دو گیگابایتی و یک گیگابایتی یک‌ماهه را به‌ترتیب با قیمت ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان، ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان، ۱۹ هزار تومان، ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان سفارش دهند.

قیمت بهترین بسته اینترنت همراه ایرانسل با اعتبار یک‌ماهه، ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان است. با پرداخت این پول ۱۰ گیگابایت حجم اینترنت خریداری خواهید کرد. یعنی هر گیگ اینترنت برای شما دو هزار و ۹۵۰ تومان تمام می‌شود. دست مشترکان ایرانسل همچنین برای انتخاب و خرید بسته یک‌ماهه هفت گیگابایتی با قیمت ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان، بسته پنج گیگابایتی با قیمت ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان، بسته چهار گیگابایتی با قیمت ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان، بسته سه گیگابایتی با قیمت ۱۹ هزار تومان، بسته دو گیگابایتی با قیمت ۱۴ هزار تومان و بسته یک گیگابایتی با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان باز است.

مقایسه قیمت بسته یک‌ماهه اینترنت همراه ایرانسل و همراه اول

حجم بسته یک‌ماهه قیمت برای مشترکان همراه‌اول قیمت برای مشترکان ایرانسل
یک گیگابایت ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان
دو گیگابایت ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان ۱۴ هزار تومان
سه گیگابایت ۱۹ هزار تومان ۱۹ هزار تومان
چهار گیگابایت ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان
پنج گیگابایت ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان
هفت گیگابایت ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان
۱۰ گیگابایت ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان
۱۵ گیگابایت ۳۶ هزار و ۹۰۰ تومان

 

بیشتر بدانید | هزینه‌های اشتراک اینترنت ADSL، مخابرات و TD-LTE بدون احتساب مالیات و ارزش افزوده و جدا از هزینه‌های اولیه نصب و فعالسازی سرویس از جمله مودم محاسبه شده‌اند. بیشتر افرادی که به خرید و استفاده از اینترنت موبایل رو می‌آورند، از هزینه یکی، دو میلیون تومانی مودم TD-LTE یا ADSL گلایه می‌کنند در حالی که مثلا همان گوشی موبایل حداقل پنج، شش میلیون قیمت دارد و با استفاده از هات‌اسپات گوشی، سلامت باتری آن را به‌خطر می‌اندازند.

گرانی اینترنت؛ از گلایه و شکایت کاربران تا واقعیت‌های اقتصادیهر گیگ اینترنت برای خریداران بسته یک‌ماهه ۱۰ گیگابایتی همراه ایرانسل دو هزار و ۹۵۰ تومان تمام می‌شود

قیمت اینترنت TD-LTE چقدر است؟

اینترنت TD-LTE یا اینترنت ثابت نسل چهار، به دسته‌ای از مشترکان توصیه می‌شود که به جابجایی مداوم در چند نقطه به‌صورت روزانه، هفتگی و… نیاز دارند یا جابجایی‌های فصلی و سالیانه (مستاجران) در طالع‌شان وجود دارد یا در منطقه محل موردنظرشان امکان خدمات‌دهی سرویس ADSL وجود ندارد. این دسته کاربران در حال حاضر بیشتر می‌توانند از دو اپراتور ایرانسل و مبین‌نت خدمات بگیرند (اگرچه چند سرویس دهنده دیگر با ابعاد کوچکتر وجود دارد).

قیمت ارزان‌ترین بست اینترنت TD-LTE مبین نت، به ۳۰ هزار تومان برای یک‌ماه می‌رسد. این بسته هفت گیگابایت ترافیک در اختیار مشتری می‌گذارد. مشترکان مبین نت می‌توانند بسته‌هایی با حجم ۱۰، ۱۵ و ۲۵ گیگابایت هم خریداری کنند، اما احتمالا بسته‌هایی با حجم ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰ گیگابایت بیشتر منطقی و عاقلانه به‌نظر برسد. برای این بسته‌ها باید به ترتیب ماهیانه ۶۵ هزار تومان، ۷۵ هزار تومان و ۱۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان هزینه بپردازید. بهترین بسته اینترنت TD-LTE مبین نت برای مشترکان پرمصرف ۱۸۰ گیگابایت حجم و ۱۹۹ هزار تومان هزینه دربرخواهد داشت. در این حالت به‌ازای هر گیگابایت اینترنت، هزار و ۱۰۰ تومان پرداخت خواهید کرد.

مقایسه قیمت بسته یک‌ماهه اینترنت TD-LTE مبین‌نت

بسته هفت گیگابایت ۳۰ هزار تومان
بسته ۱۰ گیگابایت ۳۶ هزار تومان
بسته ۱۵ گیگابایت ۴۲ هزار تومان
بسته ۲۵ گیگابایت ۵۳ هزار تومان
بسته ۴۰ گیگابایت ۶۵ هزار تومان
بسته ۵۰ گیگابایت ۷۵ هزار تومان
بسته ۱۰۰ گیگابایت  ۱۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان
بسته ۱۸۰ گیگابایت ۱۹۹ هزار تومان

 

بیشتر بدانید | مودم TD-LTE را می‌توانید از پریز بکشید و در محل کار، ویلای شمال یا خانه میزبان به برق بزنید. مزیت اینترنت ثابت TD-LTE همین جابجایی است. آن را می‌توانید هر جا پوشش دارد و آنتن می‌دهد استفاده کنید.

گرانی اینترنت؛ از گلایه و شکایت کاربران تا واقعیت‌های اقتصادیخریداران گران‌ترین بسته TD-LTE ایرانسل به‌ازای هر گیگابایت اینترنت، هزار و ۱۰۰ تومان پرداخت می‌کنند

قیمت ارزان‌ترین بسته اینترنت TD-LTE ایرانسل، ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. اگر برای خرید این بسته اقدام کنید فقط ۹ گیگابایت حجم در طول یک‌ماهه خواهید داشت. ایرانسل کلا مشترکان خود را به‌صورت پیش‌فرش کم‌مصرف به‌حساب آورده و برای آن‌ها بسته‌های ۱۲، ۱۶، ۲۰، ۲۴، ۳۲ و نهایتا ۴۲ گیگابایت ماهیانه درنظر گرفته است. در این حالت مشترکان باید برای هر کدام این بسته‌ها به‌ترتیب ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان، ۴۰ هزار تومان، ۴۴ هزار تومان، ۵۲ هزار تومان و ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه بپردازند. در مورد آخر، قیمت هر گیگابایت اینترنت به‌پای مشترک هزار و ۴۱۶ تومان تمام می‌شود. ایرانسل با این نظام تعرفه‌گذاری تلاش می‌کند مشترکان خود را به خرید بسته‌های بلندمدت سه‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله تشویق کند.

مقایسه قیمت بسته یک‌ماهه اینترنت TD-LTE ایرانسل

بسته ۹ گیگابایت  ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان
بسته ۱۲ گیگابایت ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان
بسته ۱۶ گیگابایت ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان
بسته ۲۰ گیگابایت ۴۰ هزار تومان
بسته ۲۴ گیگابایت ۴۴ هزار تومان
بسته ۳۲ گیگابایت ۵۲ هزار تومان
بسته ۴۲ گیگابایت ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

logo-samandehi